Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
IQ Nails – Level 1 – Basic Set
„ Level 1 – Basic Set” is a match made in heaven for beginner nail technicians. A set with drill bits especially created to ensure an easy experience and professional work to create unique manicure for you and your clients !
Advantages and applications:
“Set Level 1 Basic” is not only a tool for nail care, but also a key to a perfect manicure! Each bit has been carefully selected to provide beginner Stylists with versatility and professionalism during work. Discover the possibilities that IQNails bits give you and create unforgettable nails for yourself and your clients!
The set includes:

1) Drill for hybrid, gel and acrylic in the shape of a cylinder with a non-working, rounded top guarantees safe work in the area of nail folds. Special cross cuts leave a smooth surface of the plate. Recommended speeds 15-20 thousand.
2)The diamond drill in the shape of a rounded cone will safely and gently push away cuticles and built-up epithelium. Recommended speeds 7-15 thousand.
3)Long flame shaped drill for lifting, removing and cleaning nails from underneath. Recommended speeds 7-15 thousand.
4)The ball-shaped diamond drill will effectively remove and lift cuticles (ruffles). Recommended speeds 7-15 thousand.
5)Buffer drill ideal for finishing manicure and nail folds and mattifying the natural plate before applying masses. Recommended speeds 7-15 thousand.
Carbide Drill 147.111.060
| Height: | 14.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 15-20 thousand |
| Strap color: | – |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | Special cross cuts |
Diamond Cuticle Drill, Delicate – Cone 198.514.023
| Height: | 8.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.3mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Cuticle Drill, Delicate – Long Flame 243R.514.021
| Height: | 8.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.1mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Cuticle Drill, Delicate – Ball 001.514.031
| Height: | 3.1mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Drill – 260.504.060
| Height: | 12.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | – |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | – |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts: | – |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.