Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
IQ Nails – Level 2 – Professional Set
” Level 2 – Professional Set ” – a perfect choice for professional nail technicians that use tools of the highest quality only, aiming to develop their own skills. Thanks to IQnails drill bits you will achieve the highest quality of your styling and gain your customers’ satsifaction.
Advantages and applications:
“Set Level 2 Professional” – a great choice for professional nail stylists who require top quality tools for effective salon work. This set offers precise and versatile cutters that will help you perfectly shape your cuticles and quickly remove the mass.
The set includes:

1)Drill for hybrid, gel and acrylic in the shape of a cone with cross-transverse cuts, quickly and effectively removes old styling. Ideal for precise preparation of nails for new styling. Recommended speeds: 15-20 thousand revolutions per minute.
2)A diamond drill in the shape of a truncated cone , for pushing back cuticles from around the nail (especially thick and dry). Guarantees fast and precise work. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
3)A flame-shaped diamond drill will allow you to push back and lift any type of cuticles, and will also work well for the single-cutter manicure method. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
4)A diamond milling drill in the shape of a ball will allow you to simultaneously get rid of the frill that appears after milling without using nippers and smooth out the side ridges around the nails. The milling cutter will be ideal for the “wet” cuticle milling method. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
5)Diamond buffer drill, ideal for finishing manicures and nail folds. Mattifies the natural nail plate before applying products. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
Carbide Drill for Hybrid and Gel 274.134.050
| Height: | 13.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 5.0mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 15-20 thousand |
| Strap color: | Purple |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Mass |
| Type of cuts | Cross-transverse incisions |
Diamond Cuticle Drill, Universal, Truncated Cone 173.524.031
| Height: | 10.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Blue |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Drill for Cuticles and Nails, Delicate – Flame 274.514.023
| Height: | 5.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.3mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Drill, Universal – Ball 001.524.031
| Height: | 3.1mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Blue |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Drill for Cuticles and Nails – Buffer 260.514.060
| Height: | 12.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts: | – |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.