Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
IQ Nails – Level 3 – Master set
“ Level 3 – Master set “ Dedicated for master nail technicians that seek highest quality to achieve excellent results in removing Gel & acrylics as well as removing cuticles.
Advantages and applications:
“Set Level 3 Master” dedicated to nail art masters. The set contains everything a nail artist needs for quick salon work. You will find milling cutters that allow you to remove styling, precisely work on cuticles and work on the perfect tunnel.
The set includes:

1)A cone-shaped carbide drill with two types of cuts, straight standard and additional spiral, removes gel, acrylic, titanium, hybrid mass reinforced with gel or acrylic. Ultra-fast cutter for precise preparation of nails for new styling. Recommended speeds: 15-20 thousand revolutions per minute.
2)A diamond milling drill in the shape of a truncated cone, for pushing back cuticles from around the nail (especially thick and dry). Guarantees fast and precise work. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
3)The flame-shaped diamond drill allows you to push back cuticles and more precisely remove membranes at the nail fold. The cutter is ideal for lifting cuticles in the “painting under the cuticles” technique. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
4)A ball-shaped diamond drill effectively removes cuticles and frills. It allows for precise operations without the need to use nippers. Additionally, it is ideal for correcting a tunnel. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
5)Carbide drill – effectively removes cuticles without irritating the nail plate. Its cuts allow for quick and precise tunnel development. Recommended speeds: 7-15 thousand revolutions per minute.
Carbide Drill ZRN-274I HP 060 274.177.060
| Height: | 14.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | Collecting |
| Turnover: | about 15-20 thousand |
| Strap color: | – |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Removes gel, acrylic, titanium, hybrid mass reinforced with gel or acrylic |
| Type of cuts | It has two types of cuts – simple standard cuts and additional spiral cuts. |
Diamond Cuticle Drill, Universal, Truncated Cone 173.524.031
| Height: | 10.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Blue |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Cuticle and Nail Drill – Flame 243.514.031
| Height: | 8.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Diamond Cuticle drill – Ball 001.524.060
| Height: | 6.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | Standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Blue |
| Shell: | – |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Carbide Milling Drill 194.190.023
| Height: | 14.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.3mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts: | Standard cross cuts |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.