Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
Free Gift with all orders above £74.99 ✦
IQ Nails-Duo-Bits Drills Mini Set
IQN Mani Set 40
The DuoFrez set is a combination of the most popular cutter shapes, packed into one convenient set. For extended service life of diamond cutters, the spaces of the standard diamond fill have been filled with an additional fine fill.
The set includes:
1.Conical carbide drill with double type of cuts. Extremely comfortable cutter for working left and right, which allows you to work with the same precision regardless of the movements you use to remove the styling. The tool leaves a smooth surface of the processed mass and is suitable for any type of manicure: hybrid, gel and acrylic.
2.2in1 SMART GOLD LINE 171.FM.031 milling cutter with 2in1 filling – the length of this milling cutter has been shortened to work with its entire surface. It will be ideal for bitten nails and small toenails.
3.A long flame-shaped milling drill with a 2-in-1 filling SMART GOLD LINE 243R.FM.021 – the universal size of the milling cutter will allow you to push back and lift any type and size of cuticles, it will also work well for the manicure method with one milling cutter.
4.Milling drill in the shape of a ball with a 2in1 filling SMART GOLD LINE 001.FM.025 – the universal size of the cutter will allow you to simultaneously get rid of the frill created after milling and smooth the side folds around the nails. The cutter will be ideal for the “wet” cuticle milling method.

Carbide end mill (ZRN-201RLF HP.60):
| Height: | 14.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 6.0mm |
| Gradation: | Delicate |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red/Orange |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Hybrid/ Gel/ Acrylic/ Titanium |
| Type of cuts | Dual type of cuts for left and right work |
Long flame diamond drill (243R.FM.021):
| Height: | 8.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.1mm |
| Gradation: | Two fillings – delicate and standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red/Blue |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Truncated cone diamond drill (171.FM.031):
| Height: | 6.0mm |
|---|---|
| Diameter: | 3.1mm |
| Gradation: | Two fillings – delicate and standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red/Blue |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |
Ball-shaped diamond drill (001.FM.025):
| Height: | 2.5mm |
|---|---|
| Diameter: | 2.5mm |
| Gradation: | Two fillings – delicate and standard |
| Turnover: | about 7-15 thousand |
| Strap color: | Red/ Blue |
| Shell: | Golden |
| For what weight/skin: | Skins |
| Type of cuts | – |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.